مراقبت از استومی سنت دیرینه کلوپلاست است. از آن زمان که شرکت کلوپلاست اولین کیسه استومی در دنیا را تولید نمود تا به امروز ماموریت خود را تلاش برای کمک به استومیت‎ها دانسته است تا به زندگی طبیعی بازگردند. همین آرمان است که همواره انگیزه نوآوری و عرضه محصولات جدید را ایجاد نموده است. در ایران نیز کلوپلاست بیش از بیست سال سابقه ارائه محصولات با کیفیت را داراست. همچنین همکاری و ارتباط نزدیکی با درمانگران استومی از دیگر دست آورد های این شرکت است.

فروشگاه اینترنتی مدمال نماینده و ارائه دهنده مستقیم محصولات کلوپلاست درایران است. در این مقاله سعی شده است تا با پاسخگویی به مهمترین پرسش‏هایی که در زمینه مراقبت از استومی در ذهن درمانگران و استومیت‏ها وجود دارد، حرکتی در جهت آموزش افراد و در نهایت بهبود وضعیت و زندگی استومیت‏ها در ایران باشد.

استوما (Stoma) چیست؟

کلمه استوما در اصل به معنای دهان یا ورودی است. افرادی که تحت عمل جراحی استومی قرار می‏گیرند، روی شکم خود دهانه‏ای به نام استوما دارند. استوما در حقیقت قسمتی از روده است که از شکم خارج شده و توسط بخیه به جدار شکم ثابت می‏شود و مواد دفعی بدن از طریق آن خارج می‏شود.

در این صورت افرادی که تحت عمل جراحی استومی قرار می‏گیرند، قادر نیستند مانند افراد عادی دفع ادرار یا مدفوع داشته باشند و دفع ادرار یا مدفوع، از طریق استوما صورت می گیرد.

در عمل استومی به چه کسی استومیت گفته می شود؟

استومیت به افرادی گفته می‎شود که تحت عمل جراحی استومی قرار گرفته و در حال حاضر روی شکم خود استوما داشته و دفع مدفوع یا ادرار از طریق آن صورت می‏گیرد.

آیا سایز استوما تغییر می‏کند؟

به طور طبیعی در چند ماه اول پس از انجام جراحی استومی محل استوما کمی متورم است و برای کنترل مواد دفعی، نیاز به استفاده از کیسه‌هایی با سوراخ‏های بزرگ‏تر از حد عادی می‏باشد.

به همین دلیل بهتر است در هفته‏ ها و ماه‏های اول پس از جراحی استومی هنگام تعویض کیسه، استوما مجدداً تعیین سایز شود. به خصوص در صورت استفاده از کیسه‏های قابل برش، اگر اندازه برش بزرگ‏تر از اندازه استوما باشد، ترشحات نشت خواهد کرد.

بلافاصله بعد از عملپس از گذشت چند ماه بعد از عمل

بعد از عمل استومی برآمدگی استوما از سطح پوست چه قدر است؟ 

برآمدگی استوما از سطح پوست باید حدود 2 سانتی‏متر باشد. این برآمدگی اجازه می‏دهد مواد دفعی به طور مستقیم داخل کیسه تخلیه شود. این حالت از ایجاد مشکلات پوستی اطراف استوما جلوگیری می‌کند.

اگر استوما کاملاً هم سطح با پوست باشد، ترشحات به‏ جای اینکه داخل کیسه تخلیـه شود، مستقیماً روی لبه چسب کیسه می‏ ریـزد و از چسبیـدن مطلوب آن جلوگیـری می‏کند. در فرایند مربوط به استومی می بایست توجه داشت که استومای فرورفته نیز باعث نفوذ ترشحات به زیر چسب کیسه و جدا شدن آن خواهد شد.

آیا استوما دردناک است؟

خیر- استوما فاقد پایانه های عصبی حس درد است و به همین دلیل هیچگونه احساس دردی ندارد.

ایلئوستومی چیست؟ 

ایلئوستومی بیرون گذاشتن روده باریک است که در عمل جراحی استومی ایجاد می‏شود. بسته به محل برش روده و محل قرارگیری استوما مدفوع ممکن است قوام سفت یا شل داشته باشد.

ایلئوستومی موقت چیست؟ 

همان‏طور که از نامش پیداست، ایلئوستومی موقت فقط برای مدت زمان مشخصی روی شکم تعبیه می‏شود و پس از طی این زمان، آن بخش از روده دوباره به داخل شکم باز گردانده می‏شود. به بیان ساده ‏تر، استوما برای مدت محدودی خواهد بود.


کلوپلاست همراه با شما تا ابد ...